Znajdź nas na Facebooku

Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich (Londyn 2017)

Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich (The Royal Greenwich Astronomical Observatory) – obserwatorium astronomiczne zbudowane przez króla Karola II 10 sierpnia 1675 roku. Na początku swojego istnienia służyło ono do pomiarów astrometrycznych, tak bardzo potrzebnych do nawigacji w żegludze dalekomorskiej. W XIX wieku stało się ono najbardziej znanym obserwatorium świata, za sprawą jednej linii. Wyznaczono bowiem tutaj tzw. „południk zero”, od którego liczyć zaczęto długość geograficzną. Każdy żeglarz to wie, ale tak dla pełności obrazu, wszystkie punkty na mapie do 180 stopnia na wschód lub na zachód mają odpowiednio długość wschodnią lub zachodnią.

Poza dawną linią południka zero na terenie dawnego obserwatorium w Greenwich warto jeszcze zobaczyć bogatą kolekcję zegarów, przyrządów astronomicznych i nawigacyjnych, wchodzących w skład Narodowego Muzeum Morskiego (The National Maritime Museum).

Ciekawostki:
1) Obecnie nie prowadzi się tutaj obserwacji z powodu londyńskiego zanieczyszczenia światłem. Greenwich pozostało więc obserwatorium jedynie z nazwy.
2) Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich jest jedną z najbardziej znanych atrakcji w Londynie.
3) Linia południka zerowego – dziś już jest nieaktualna, południk zero przechodzący przez obserwatorium obowiązywał w latach 1884 – 1984. Z początkiem lat 80-tych Ministerstwo Obrony USA rozpoczęło projekt WGS 84 (World Geodetic System). W wyniku nowych, dokładniejszych obliczeń południk zero został przesunięty o 102 metry od linii południka przecinającej obserwatorium.
4) Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1997 roku.
5) W roku 2012 królowa Elżbieta II podpisała dekret, na mocy którego National Maritime Museum, Queen's House, Królewskie Obserwatorium Astronomiczne i żaglowiec Cutty Sark zostały objęte wspólną nazwą Królewskich Muzeów w Greenwich (Royal Museums Greenwich).

Obiekt jest czynny przez cały rok z wyjątkiem kilku świąt w godz. 10 – 17:00. Jako jedne z nielicznych muzeów w Londynie mamy tutaj płatne wejście, dorośli 9,50£, a dzieci 5,00£. Czas potrzebny na zwiedzanie to około 1 godzina.
Adres: Blackheath Ave, London SE10 8XJ, Wielka Brytania
Telefon: +44 20 8858 4422 , strona: www.rmg.co.uk

 

Powrót

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas

33 497 10 57
pn - pt 8:00 - 16:00

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

Napisz do nas

Zapytanie o czarter

Skorzystaj z formularza zapytania
Kursy motorowodne
ISSA - Federacja Szkół Żeglarskich
STCW
Księgarnia Morska - mapy, locje, przewodniki żeglarskie
Klub żeglarski Halny