Znajdź nas na Facebooku

Wzgórze Świętego Michała (Mont Saint-Michel 2015)

Mont Saint-Michel (Wzgórze Świętego Michała) – skalista wyspa pływowa w południowo-zachodniej Normandii, w zatoce o tej samej nazwie. Zatoka otwiera się ma kanał La Manche. Wysepka ma około 960 metrów obwodu i około 280 hektarów powierzchni. Skała wznosi się na wysokość 92 metrów nad poziomem morza, lecz wraz z posągiem św. Michała, położonym na wierzchołku iglicy kościoła opactwa sięga wysokości 170 metrów. Miejsce to połączono z kontynentalną Francją groblą długości około 2 km. Od 2014 roku grobla połączona jest ze wzgórzem mostem. I tym sposobem do sanktuarium można dostać się o każdej porze dnia i nocy. Moim zdaniem odebrało to większą część uroku tego miejsca, a co gorsza taka ingerencja człowiek spowodowała mocne zamulanie się zatoki. Istnieje bardzo realne niebezpieczeństwo, iż Mont Saint-Michel stanie się półwyspem.

Na wyspie wzniesione zostało sanktuarium Michała Archanioła. Oryginalna nazwa sanktuarium to po łacinie Mons Sancti Michaeli in periculo mari (Wzgórze Świętego Michała w niebezpiecznym morzu). A dlaczego jest takie niebezpieczne? Jak ogólnie żeglarzom wiadomo, z racji występowania pływów morskich. Skok pływu może wynosić w tym miejscu nawet 14 metrów. Przez co przypływy są tutaj bardzo gwałtowne, fala przybiera z bardzo dużą prędkością (porównywalnej do szybkości galopującego konia), co było przyczyną licznych wypadków w przeszłości. Jednak to one uniemożliwiały zdobycie obronnego wzgórza przez obce wojska, wszak jakiekolwiek czynności oblężnicze możliwe były jedynie podczas odpływu.

Jest to cudowne miejsce, możemy tutaj spędzić cały dzień i tak będzie mało. Warto być tutaj w czasie wysokiej jak i niskiej wody. Wrażenia będą niezapomniane, a samo wzgórze zmienia się niesmowicie wraz z poziomem wody. Do tego w nocy opactwo jest przepięknie romantycznie oświetlone.

Ciekawostki:
1) Od 1979 roku stanowi część Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
2) Po Paryżu jest to najczęściej odwiedzane miejsce we Francji. Miejsce to zwiedza rocznie średnio 3,2 mln osób.
3) Dwa razy do roku omijajcie to miejsce z daleka, a dokładniej w pierwszą niedzielę maja i 29 września. W te dni odbywają się uroczystości związane z kultem świętego Michała Archanioła i do Mont Saint-Michel przybywają tłumy pielgrzymów-katolików. Szacuję się, że liczba pielgrzymów wynosi zwykle około 60 tysięcy.

4) Na wybrzeżu, za życia księżnej Anny Bretońskiej, uporządkowano teren pod uprawę i hodowlę zwierząt. Do dziś hoduje się tu owce, nazywane moutons de pré-salé, czyli barany słonych łąk. Powszechnie uważa się, że mięso tych zwierząt ze względu na słonawe pastwiska ma wyjątkowy, niepowtarzalny smak.

Adres: Bp 22, 50170 Mont-Saint-Michel, Francja
Telefon:
+33 2 33 89 80 00; strona: www.abbaye-mont-saint-michel.fr

 

Powrót

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas

33 497 10 57
pn - pt 8:00 - 16:00

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

Napisz do nas

Zapytanie o czarter

Skorzystaj z formularza zapytania
Kursy motorowodne
ISSA - Federacja Szkół Żeglarskich
STCW
Księgarnia Morska - mapy, locje, przewodniki żeglarskie
Klub żeglarski Halny