Znajdź nas na Facebooku

Metéoros (Grecja 2014)

Wybierając się na rejs samochodem czy busem na Morze Jońskie (z wyspy Lefkas), warto zaplanować sobie dodatkowe dwa punty do zwiedzania. W drodze na rejs proponujemy zatrzymać się w Kanionie Matka w Macedonii. A w drodze powrotnej, po szybkim sobotnim zdaniu jachtu, warto wybrać się na zwiedzanie greckich Meteorów.

Greckie Meteory są jednymi z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa metéoros w tłumaczeniu oznacza „wzniesiony w górę”, „będący wysoko w powietrzu”, “zawieszony w powietrzu”, “środek nieba”. I to właśnie na tych szczytach zbudowany został zespół dwudziestu czterech prawosławnych klasztorów (monastyrów).

Pierwszy monastyr pojawił się tutaj w XIV wieku i był nim Wielki Meteor (wybudowany w latach 1356-1372). Legenda głosi, że założyciel Wielkiego Meteora (Megalo Meteoro), św. Atanazy, wzniósł się na szczyt na skrzydłach orła. Później zaczęły powstawać następne klasztory gromadząc ogromne skarby. Skąd te skarby, ani mnisi jako bardzo zaradni osobnicy, mieli wiele różnych posiadłości. Między innymi czerpali całkiem pokaźne zyski z posiadłości ziemskich w Tesalii, Wołoszczyźnie i Mołdawii.

Początkowo wszelkie materiały potrzebne do budowy i życia mnichów, mniszek i ich gości, wciągane były na linach. Również odwiedzający mogli dostać się na górę tylko i wyłącznie w taki mało wygodny sposób. Pierwsze schody do Wielkiego Meteoru powstały dopiero w latach 20 ubiegłego wieku. Ostatnimi czasy bardzo zwiększyła się liczba odwiedzających to miejsce turystów. Stąd dziś do wszystkich otwartych klasztorów dojdziemy schodami, do wszystkich prowadzi również droga dostępna dla samochodów.

Obecnie tylko sześć klasztorów jest zamieszkanych i toczy się w nich normalne życie monastyczne. Są to cztery klasztory męskie i dwa żeńskie. Wszystkie otwarte są dla zwiedzających:
- Ajos Nikolaos (Świętego Mikołaja Odpoczywającego),
- Ajos Stefanos (Świętego Stefana),
- Ajias Triados (Świętej Trójcy),
- Megalo Meteoro (Wielki Meteor, Przemienienia Pańskiego),
- Rusanu (Rusanu, Świętej Barbary),
- Warlaam (Warłama).
Pozostałe są w ruinie lub nie są zamieszkałe.

Nie damy rady w jeden dzień zwiedzić wszystkich monastyrów, ale ten jeden na prawdę pozwoli nam poznać to miejsce. Zresztą nie każdy klasztor otwarty jest każdego dnia. Przed odwiedzinami zatem warto sprawdzić, który klasztor jest otwarty w dzień planowanej naszej wizyty. My mieliśmy szczęście i udało się nam zwiedzić Wielki Meteor "Przemienienia Pańskiego".

PS. Aby zwiedzić klasztory, należy mieć odpowiedni strój: długie spodnie dla mężczyzn, spódnica zakrywająca kolana i zakryte ramiona dla kobiet. Kobiety, nawet jeśli mają na sobie spodnie, proszone są o przepasanie pasa specjalną chustą dostępną przy wejściu.

 

Powrót

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas

33 497 10 57
pn - pt 8:00 - 16:00

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

Napisz do nas

Zapytanie o czarter

Skorzystaj z formularza zapytania
Kursy motorowodne
ISSA - Federacja Szkół Żeglarskich
STCW
Księgarnia Morska - mapy, locje, przewodniki żeglarskie
Klub żeglarski Halny