Znajdź nas na Facebooku

Świątynia Posejdona na przylądku Sunion (Grecja 2018)

Jeżeli rozpoczynasz lub kończysz rejs w Lavrion i dysponujesz nawet tylko 2 godzinami wolnego czasu, zobacz koniecznie świątynię Posejdona na przylądku Sunion, południowym krańcu Attyki. Miejsce tym bardziej interesujące, jeśli miało się okazję podziwiać je także z dołu, z pokładu jachtu. To ze skał tego przylądka rzucił się w morze mityczny król Aten, Egeusz (Ajgeus):

„Tymczasem Tezeusz wesoło wracał do Aten. Ale zapomniał zmienić na okręcie żagiel czarny na szkarłatny, jak o to prosił Ajgeus. Stary król patrzył z wysokości skały nadmorskiej. Słabe oczy niewiele już mogły dojrzeć na migotliwej powierzchni wody. Pytał więc co chwila otaczających, czy nie widzą okrętu Tezeusza i jaki na nim żagiel. Nagle wszystkich twarze sposępniały: zbliżał się znany statek, o czarnych żaglach. Ajgeus, pewny, że syn zginął, rzucił się z rozpaczy do morza.” (Jan Parandowski, Mitologia).

Panie z obsługi muzeum, chroniące się przed słońcem w cieniu nielicznych krzewów, gwizdkami przywołują do porządku tych zwiedzających, którzy podchodzą zbyt blisko ruin, częściowo odgrodzonych linami. Na kolumnach świątyni pełno jest inicjałów i nazwisk wyrytych przez „turystów” na przestrzeni wieków. Mając przy sobie lornetkę lub aparat z dużym zoomem można zlokalizować i sfotografować podpis np. George’a Byrona (TUTAJ).
A zdjęcia robić warto – nawet, jeśli nie jest się dobrym fotografem, to i tak któreś z nich wyjdzie piękne, jak pocztówka. Takie tu wspaniałe światło, niebo, kolory, świątynia, widoki i w ogóle wszystko.

Autobus linii KTEL z przystanku Lavrion Marina w ciągu kilkunastu minut zawiezie Cię krętą, malowniczą szosą pod samą świątynię (1,80 €, w jedną stronę). Wstęp: bilet normalny 8 €, ulgowy 4 €.

 

Powrót

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas

33 497 10 57
pn - pt 8:00 - 16:00

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

Napisz do nas

Zapytanie o czarter

Skorzystaj z formularza zapytania
Kursy motorowodne
ISSA - Federacja Szkół Żeglarskich
STCW
Księgarnia Morska - mapy, locje, przewodniki żeglarskie
Klub żeglarski Halny