Znajdź nas na Facebooku

Café Chaulet - Musée du Café (Vieux Habitants, Gwadelupa 2018)

Będąc na Gwadelupie na pewno warto zajrzeć na chwilkę do Muzeum Kawy "Café Chaulet - Musée du Café". Nie jest łatwo je znaleźć, trzeba jechać aż na południowo-zachodnią część wyspy Basse-Terre, do miasta Vieux-Habitants. Nam się nie udało od razu dojechać, troszeczkę krążyliśmy .... ale cieszę się, że się nie poddaliśmy i dotarliśmy do celu znajdującego się nieopodal mostu nad rwącą rzeką.

Może nie napijemy się tutaj najlepszej kawy na świecie, ale na pewno napijemy się bardzo dobrej kawy. Jednak co najważniejsze poznamy proces i historię wypalania kawy. Naszą wizytę w muzeum zaczęliśmy od porannej filiżanki kawy i po degustacji ruszyliśmy, zgodnie ze strzałkami, na spotkanie z historią. Niestety, wszystko jest tutaj opisane tylko w języku francuskim, co dla większości z naszej wycieczki było znacznym utrudnieniem. Wróćmy jednak do tematu zwiedzania: ścieżka muzeum na początek prowadzi do części historycznej. Poznamy tutaj historię uprawy kawy, sposoby jej przetwarzania i późnejszego transportu. Zapoznamy się z całym procesem powstawania kawy: od mycia ziaren, łuskania, suszenia, prażenia, mielenia i pakowania aż do wysyłania gotowego produktu w świat.

Ciekawostką jest, że to właśnie na Gwadelupie była i znowu jest uprawiana najlepsza kawa na świecie gatunku arabica.Tutejsza odmiana otrzymała nawet swoją specjalną nazwę: Bonifieur z Gwadelupy. Do wzrostu roślin wykorzystuje się naturalne warunki wyspy: świeże powietrze, urodzajną glebę, obfitość deszczy i dużo słońca. Koneserzy uważają ją za jedną z najlepszych kaw na świecie.

Co mi się najbardziej podobało? Po pierwsze ten wszechobecny, cudowny zapach kawy. Po drugie sala z zebranymi młynkami do kawy. Kolekcja jest imponująca; nie wyobrażacie sobie jakie dziwne i nietypowe mogą być młynki. Jak cudownie mogą być ozdobione: małe i duże, kolorowe i szare ...i oczywiście każdy pachniał kawą.

Muzeum Kawy "Café Chaulet - Musée du Café" czynne jest przez cały rok z wyjątkiem kilku świąt. Dostępne jest dla zwiedzających od poniedziałku do niedzieli w godzinach 09:00 - 17:00. Bilet wstępu wraz z degustacją małej kawy kosztuje 6 euro. Na zwiedzanie należy poświęcić tutaj około 1 godziny. Adres: Le Bouchu 97119 Vieux-Habitants, Gwadelupa, Francja.
Telefon:
+590 590 98 54 96, strona: www.cafe-chaulet.com

PS. Wszystkim wybierającym się w rejs na Karaibach polecam książkę: „Karaiby dla żeglarzy – poradnik subiektywny” . Jest to rodzaj poradnika, locji opisującej warte odwiedzenia wyspy na karaibskim szlaku. Dobór wysp – zgodnie z tytułem – jest podyktowany subiektywnymi doświadczeniami autora. W książce zawarte są informacje przydatne przy planowaniu trasy jak również opisy wysp i ich historia.

 

Powrót

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas

33 497 10 57
pn - pt 8:00 - 16:00

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

Napisz do nas

Zapytanie o czarter

Skorzystaj z formularza zapytania
Kursy motorowodne
ISSA - Federacja Szkół Żeglarskich
STCW
Księgarnia Morska - mapy, locje, przewodniki żeglarskie
Klub żeglarski Halny