Świątynia Posejdona na przylądku Sunion (Grecja 2018)

Galeria - ciekawe miejsca na trasie naszych rejsów

Jeżeli rozpoczynasz lub kończysz rejs w Lavrion i dysponujesz nawet tylko 2 godzinami wolnego czasu, zobacz koniecznie świątynię Posejdona na przylądku Sunion, południowym krańcu Attyki. Miejsce tym bardziej interesujące, jeśli miało się okazję podziwiać je także z dołu, z pokładu jachtu. To ze skał tego przylądka rzucił się w morze mityczny król Aten, Egeusz (Ajgeus):

„Tymczasem Tezeusz wesoło wracał do Aten. Ale zapomniał zmienić na okręcie żagiel czarny na szkarłatny, jak o to prosił Ajgeus. Stary król patrzył z wysokości skały nadmorskiej. Słabe oczy niewiele już mogły dojrzeć na migotliwej powierzchni wody. Pytał więc co chwila otaczających, czy nie widzą okrętu Tezeusza i jaki na nim żagiel. Nagle wszystkich twarze sposępniały: zbliżał się znany statek, o czarnych żaglach. Ajgeus, pewny, że syn zginął, rzucił się z rozpaczy do morza.” (Jan Parandowski, Mitologia).

Panie z obsługi muzeum, chroniące się przed słońcem w cieniu nielicznych krzewów, gwizdkami przywołują do porządku tych zwiedzających, którzy podchodzą zbyt blisko ruin, częściowo odgrodzonych linami. Na kolumnach świątyni pełno jest inicjałów i nazwisk wyrytych przez „turystów” na przestrzeni wieków. Mając przy sobie lornetkę lub aparat z dużym zoomem można zlokalizować i sfotografować podpis np. George’a Byrona (TUTAJ).
A zdjęcia robić warto – nawet, jeśli nie jest się dobrym fotografem, to i tak któreś z nich wyjdzie piękne, jak pocztówka. Takie tu wspaniałe światło, niebo, kolory, świątynia, widoki i w ogóle wszystko.

Autobus linii KTEL z przystanku Lavrion Marina w ciągu kilkunastu minut zawiezie Cię krętą, malowniczą szosą pod samą świątynię (1,80 €, w jedną stronę). Wstęp: bilet normalny 8 €, ulgowy 4 €.

Świątynia Posejdona przylądek Sunion foto: załoga s/y Vegas Świątynia Posejdona przylądek Sunion foto: załoga s/y Vegas Świątynia Posejdona przylądek Sunion foto: załoga s/y Vegas Świątynia Posejdona przylądek Sunion foto: załoga s/y Vegas Świątynia Posejdona przylądek Sunion foto: załoga s/y Vegas Świątynia Posejdona przylądek Sunion foto: załoga s/y Vegas Świątynia Posejdona przylądek Sunion foto: załoga s/y Vegas Przylądek Sunion Świątynia Posejdona foto: załoga s/y Vegas Przylądek Sunion Świątynia Posejdona foto: załoga s/y Vegas Przylądek Sunion Świątynia Posejdona foto: załoga s/y Vegas Przylądek Sunion Świątynia Posejdona foto: załoga s/y Vegas Przylądek Sunion Świątynia Posejdona foto: załoga s/y Vegas Przylądek Sunion Świątynia Posejdona foto: załoga s/y Vegas Przylądek Sunion Świątynia Posejdona foto: załoga s/y Vegas Świątynia Posejdona w Sunion foto: załoga s/y Vegas Świątynia Posejdona w Sunion foto: załoga s/y Vegas Świątynia Posejdona w Sunion foto: załoga s/y Vegas Świątynia Posejdona w Sunion foto: załoga s/y Vegas Świątynia Posejdona w Sunion foto: załoga s/y Vegas Świątynia Posejdona w Sunion foto: załoga s/y Vegas

Najbliższe rejsy

Grecja (Cyklady)

Grecja - Cyklady

Termin: 03 - 10.09.2022 3000 zł/os Grecja - Cyklady

Czytaj więcej »

Holandia, Anglia

Wrześniowy rejs do Londynu - rejs pływowy

Termin: 16 - 26.09.2022 3300 zł/os Wrześniowy rejs do Londynu - rejs pływowy

Czytaj więcej »

Chorwacja - szkoleniowo

Październik w Chorwacji - rejs szkoleniowy

Termin: 01 - 08.10.2022 2850 zł/os Październik w Chorwacji - rejs szkoleniowy

Czytaj więcej »

Polecamy

Kursy i egzaminy motorowodne

Locje i mapy IMRAY - dostępne od ręki

Odwieź nasz kanał na YOUTUBE