Wyspa św. Jerzego (Czarnogóra 2010)

Galeria - ciekawe miejsca na trasie naszych rejsów

Wyspa Sveti Đorđe (Wyspa św. Jerzego) jest jedną z dwóch wysepek u wybrzeży miasta Perast w Zatoce Kotorskiej,. Drugą wyspą jest Gospa od Škrpjela (Wyspa Matki Boskiej na Skale), opisywana już przez nas wcześniej. Jednak w przeciwieństwie do niej, Sveti Đorđe jest naturalną wyspą.

Na wyspie znajduje się zabytkowy klasztor benedyktyński św. Jerzego i stary cmentarz dla szlachty z Perastu. Oczywiście i z tą wyspą wiąże się kilka legend. Moją ulubioną jest historia miłośna. Jest rok 1813 mieszkańcy Perastu odbijają fort św. Krzyża okupowanego przez Francuzów. Pokonani Francuzi uciekają na wyspę św. Jerzego i zaczają ostrzał miasta. Pechowo, jeden z pocisków trafił w dom, w którym mieszkała ukochana francuskiego oficera – Katica. Jej ciało pochowano na wyspie tuż przy klasztorze, zaś zrozpaczony kochanek zdecydował się pozostać na wyspie. Przebywał tam do swej śmierci, codziennie bijąc w dzwon klasztorny.

Inna legenda wiąże się z drugą nazwą wysypu. Miejscowi nazywają to miejsce Wyspą Umarłych. Oczywiście nazwa taka nie bierze się z nikąd i wiąże się ona z bardzo mroczną historią. W 1535 roku mieszkańcy Perastu zamordowali przeora benedyktynów podczas mszy. Po tym wydarzeniu miejsce, miasto zostało ekskomunikowane.

Wyspa św. Jerzego (Sveti Đorđe) to jedna z dwóch wysepek u wybrzeży miasta Perast w Zatoce Kotorskiej | Charter.pl foto: Benek Wyspa św. Jerzego (Sveti Đorđe) to jedna z dwóch wysepek u wybrzeży miasta Perast w Zatoce Kotorskiej | Charter.pl foto: Benek Wyspa św. Jerzego (Sveti Đorđe) to jedna z dwóch wysepek u wybrzeży miasta Perast w Zatoce Kotorskiej | Charter.pl foto: Benek Wyspa św. Jerzego (Sveti Đorđe) to jedna z dwóch wysepek u wybrzeży miasta Perast w Zatoce Kotorskiej | Charter.pl foto: Kasia & Peter Wyspa św. Jerzego (Sveti Đorđe) to jedna z dwóch wysepek u wybrzeży miasta Perast w Zatoce Kotorskiej | Charter.pl foto: Kasia & Peter Wyspa św. Jerzego (Sveti Đorđe) to jedna z dwóch wysepek u wybrzeży miasta Perast w Zatoce Kotorskiej | Charter.pl foto: Kasia & Peter Wyspa św. Jerzego (Sveti Đorđe) to jedna z dwóch wysepek u wybrzeży miasta Perast w Zatoce Kotorskiej | Charter.pl foto: Kasia Kowalska

Najbliższe rejsy

Chorwacja - szkoleniowo

Majówka w Chorwacji - rejs szkoleniowy

Termin: 29.04 - 06.05.2023 3600 zł/os Majówka w Chorwacji - rejs szkoleniowy

Czytaj więcej »

Chorwacja

Majówka w Chorwacji

Termin: 29.04 - 06.05.2023 3300 zł/os Majówka w Chorwacji

Czytaj więcej »

Chorwacja - szkoleniowo

Czerwiec w Chorwacji - rejs szkoleniowy

Termin: 03 - 10.06.2023 3800 zł/os Czerwiec w Chorwacji - rejs szkoleniowy

Czytaj więcej »

Polecamy

Kursy i egzaminy motorowodne

Locje i mapy IMRAY - dostępne od ręki

Odwieź nasz kanał na YOUTUBE