Les Saintes

Les Saintes

Karaiby i okolice - Gwadelupa

Położenie: 15°51'24" N, 61°36'30" W

Jest to grupa 4 malowniczych wysp będących,łącznie z Gwadelupą, departamentem zamorskim Francji – ten stan trwa praktycznie od początku okresu kolonizacji. Spośród tych wszystkich wysp jedynie na Terre d'en Haut znajduje się miasteczko: Bourg des Saintes; na pozostałych wyspach: Grand Ilet, Ilet Cabrit i Terre d'en Bas żadnych większych osad nie ma. Poszukując spokojnego kotwicowiska z dala od cywilizacji, proponuję wybrać Ilet Cabrit, Terre d'en Bas lub zachodnią część Terre d'en Haut. Odprawę celno-paszportową należy zrobić na Gwadelupie. Wiele jachtów po drodze na Gwadelupę zatrzymuje się na Les Saintes nawet na kilka dni bez odprawy – nie powoduje to specjalnych problemów, aczkolwiek nie jest legalne.
Postój w urokliwych zatoczkach może dostarczyć wielu wspaniałych wrażeń. Warto wiedzieć, że na wyspie Terre d'en Bas można spotkać bodajże najwięcej iguan spośród wszystkich wysp archipelagu Karaibów.
Warto na przynajmniej jeden dzień zatrzymać się na kotwicowisku przy Bourg des Saintes (wyspa Terre d'en Haut), aby wypożyczając skuter zwiedzić wyspę wraz z pięknie odrestaurowanym fortem Napoleon wzniesionym w 1867 roku na wzgórzu w północnej części wyspy. Wspaniałym uzupełnieniem muzeum w forcie są ogrody wypełnione kaktusami, drzewami aloesu i innymi okazami miejscowej roślinności.