Tobago

Tobago

Karaiby i okolice - Trynidad i Tobago

Położenie: 11°16'12" N, 60°39'30" W

Dwie wyspy: Tobago oraz znacznie od niej większa Trynidad stanowią jedno państwo, chociaż są one wyspami, które zmieniały właściciela za czasów kolonialnych ponad 20-krotnie (!). Obowiązującą walutą jest dolar Tobago&Trynidad (TT), orientacyjny kurs 1USD = 6,5TT. Swój urok Tobago, będące popularnym miejscem weekendowych wycieczek mieszkańców Trynidadu, zawdzięcza pięknym, bujnym lasom deszczowym zajmującym większą część powierzchni wyspy.
Przypływając z innego kraju, konieczne jest rozpoczęcie eksploracji wyspy od jednego z dwu portów wejścia: stolicy: Scarborough lub miasta Charlotteville. Uwaga: niedokonanie odprawy celnej wiąże się z narażeniem na bardzo wysokie grzywny – do 10.000 USD(!). Płynąc od strony Grenadyn, najzręczniej będzie wybrać do zakotwiczenia zatokę Pirat's Bay znajdującą się w rozległej zatoce Man of War. W głębi tej zatoki znajduje się miasto Charlotteville. Jest to niewielka miejscowość, więc znalezienie posterunku policji nie nastręcza żadnych problemów. Warto jednak odprawę wykonywać w dni robocze w godzinach od 0800-1600, poza tym czasem naliczana jest opłata za nadgodziny – około 40 USD. Koszty odprawy wejściowej i wyjściowej na postój do 48 godzin jachtu 13-metrowego z 9-cio osobową załogą to kwota około 32 USD, sama odprawa trwa około 1,5 h (konieczność przepisania listy załogi na 4 różnych formularzach oraz osobistego stawienia się całej załogi na posterunku policji).
Ceny na wyspie należą do niskich: przykładowo 0,5 l. cola – 3TT, benzyna – 3TT/l. wynajęcie samochodu 7-mio osobowego – 45 USD/dobę. Z uwagi na fakt, że Trynidad&Tobago jest głównym producentem żywności na Karaibach zaprowiantowanie jachtu tutaj jest bardzo dobrym pomysłem. Są tu niskie ceny i duży wybór towarów.
Polecam wynajęcie samochodu i zwiedzenie Tobago na własną rękę – oczywiście należy mieć przy sobie międzynarodowe prawo jazdy.