Zeebrugge

Zeebrugge

M.Norweskie, M.Północne, La Manche - Belgia

Położenie: 51°20'6" N, 3°13'6" E

Zeebrugge – port handlowy, rybacki oraz port jachtowy. Jest to wieś portowa w północnej Belgii, w prowincji Flandria Zachodnia. Port jest awanportem Brugii, połączony z miastem kanałem (podobnie jak z Gandawą). Nieopodal portu jachtowego znajduje się muzeum morza obejmujące ekspozycje w pawilonach (również ekspozycje edukacyjne dla dzieci) oraz dwa statki przygotowane dla zwiedzających (niestety ich stan pozostawia wiele do życzenia...). Jednym z tych statków jest radziecka łódź podwodna (w stanie pływalności, zacumowana w basenie jachtowym), która miała pecha polegającego na wejściu na mieliznę u wybrzeży Belgii podczas Zimnej Wojny. Drugim natomiast (stojącym w suchym doku na nabrzeżu) jest wycofany z eksploatacji latarniowiec.

 

Będąc w Zeebrugge bezwzględnie należy odbyć niedaleką podróż (samochód / tramwaj / pociąg) do średniowiecznej Brugii będącej perełką architektury i urbanistyki. To jest miasto w którym można dotknąć średniowiecznej Europy – stare miasto pozostało niezmienione przez ostatnie kilkaset lat. Warta grzechu jest również belgijska czekolada z której wytwarzania Brugia słynie.

 

Marina Belgijskiego Jachtklubu Królewskiego znajduje się w głębi portu handlowego. Po wejściu do rozległego awanportu (uwaga: ze względu na intensywny ruch szybkich promów należy zachować szczególną ostrożność i obserwować światła na maszcie sygnalizacyjnym, obowiązuje zgłoszenie wejścia/wyjścia przez radio) należy kierować się KDd=145 aż do ostatniego basenu przed śluzą. Tam znajdują się marina RBYC oraz nowo powstała marina (2015 r) RBYC oferuje pełny zakres usług: prąd, woda, toalety/prysznice, stacja paliw. Za energię elektryczną opłatę wnosi się monetami wedle zużycia - należy mieć kilka monet 1eur. Opłaty portowe za 14 metrowy jacht kształtują się na poziomie 28-40 eur (stan na rok 2015, zależnie od pory roku).

 

Przykładowe trasy 7 dniowego rejsu z portu Zeebrugge:

  1. Zeebrugge (B) – Lowestoft (GB) - Ipswich (GB) – Ramsgate (GB) – Dunkierka (F) - Zeebrugge (270 Mm) – odwiedzenie trzech brytyjskich portów wschodniego wybrzeża, każdy z nich o odmiennym charakterze

Zeebrugge Zeebrugge Zeebrugge Zeebrugge Zeebrugge Zeebrugge foto: BZYC Marina Zeebrugge - BZYC Marina foto: BZYC Marina