Saint-Malo

Saint-Malo

M.Norweskie, M.Północne, La Manche - Francja

Położenie: 48°38'26" N, 2°2'15" W

Saint Malo - malowniczo położone średniej wielkości miasto, port i stocznie. Znakomite miejsce do rozpoczęcia rejsu – dostępność floty czarterowej w połączeniu z dogodną lokalizacją i dobrym dojazdem sprawiają, że warto tu właśnie rozpocząć rejs. W St.Malo znajduje się kilka marin – niektóre z nich za śluzami a inne jedynie za progiem pływowym. Z uwagi na dużą wysokość pływów (skok nawet ponad 12 m) dostępność poszczególnych basenów portowych (w tym jachtowych) jest ograniczona czasowo. Tor podejściowy do miasta prowadzi dobrze oznakowanym i oświetlonym torem pomiędzy skałami okresowo wynurzającymi się ponad poziom morza. Polecam postój w marinie Port Des Bas Sablons – nie trzeba się śluzować, basen portowy jest zabezpieczony przed ucieczką wody podczas odpływu za pomocą progu – stąd ograniczenia czasowe w wejściu do portu (dłuższe podczas syzygii, krótsze przy kwadraturze). Aby ułatwić życie żeglarzom, przy główkach mariny umieszczono dużą tablicę na której jest wyświetlana aktualna wysokość wody nad progiem - podobnie jest w środku portu, więc łatwo określić czy już można przejść przez główki, czy też należy jeszcze poczekać.
 

Będąc w St.Malo koniecznie należy pospacerować po starym mieście i po murach otaczających je od strony morza. Warto przejść się w te same miejsca przy przypływie i przy odpływie – niezapomniane wrażenia. Wśród zabytków miasta na szczególną uwagę zasługują: katedra św. Wincentego, zamek książęcy, brama św. Tomasza. Warto także wybrać się poza mury - w dzielnicy St-Servan znajduje się fort z 1759 roku, pozostałości średniowiecznej katedry oraz wieża Solidor.W przeszłości tutejsi piraci łupili statki handlowe na kanale La Manche, a z zysków budowali w mieście piękne rezydencje. Niewątpliwie to właśnie z morza St.-Malo wygląda najpiękniej.
 

Nie sposób być w St.Malo i nie zjeść tradycyjnych „muli” - przyrządzanych na różne sposoby – osobiście polecam wariant: w sosie Roquefort – palce lizać. Poza częścią staromiejską oczywiście znajdziemy pełne zaplecze zaopatrzeniowe – supermarkety i hipermarkety w szerokim wyborze.
 

PS. Będąc w Saint Malo należy zaplanować wyjazd do Mont Saint-Michel (Wzgórze Świętego Michała). Po Paryżu jest to najczęściej odwiedzane miejsce we Francji i bedąc tak blisko szkoda takiego miejsca nie zobaczyć.

------------------------------------------------------------------------

VHF 09
Tel: +33(0)299818455
Adres: Port de Plaisance des Sablons, 35400 Saint-Malo, Francja

przypływ odpływ Saint Malo foto:  Kasia Saint Malo foto:  Kasia Saint Malo foto:  Kasia Saint Malo foto:  Kasia Saint Malo foto:  Kasia Saint Malo foto:  Kasia Saint Malo foto:  Kasia Saint Malo foto:  Kasia Saint Malo foto:  Kasia Saint Malo foto:  Kasia Plan portu foto: www.guide-du-port.com/port-saint-malo Plan dojazdu do portu foto: www.guide-du-port.com/port-saint-malo Mapa Saint-Servan - lokalne usługi foto: www.guide-du-port.com/port-saint-malo