Lemmer

Lemmer

M.Norweskie, M.Północne, La Manche - Holandia

Lemmer (fryz. De Lemmer) – urocza miejscowość w północnej Holandii położona nad zatoką sztucznego jeziora IJsselmeer. Jest to znana miejscowość turystyczna z zabytkowa zabudowa centrum, z licznymi przystaniami dla jachtów. W Lemmer znajduje się jeden z siedmiu holenderskich obiektów na liście UNESCO - stacja pomp parowych Woudagemaal.

Mimo że ten port nie leży bezpośrednio nad Morzem Północnym, lecz na akwenie zwanym Ijsselmeer, to do wyjścia na Północne jest 40Mm przez Den Helder lub 60Mm przez Amsterdam i Ijmuiden. Obie drogi są ciekawe, w obu przypadkach przechodzi się przez śluzy i mosty zwodzone. Wybierając drogę przez Amsterdam jest okazja do skorzystania z unikatowej konstrukcji hydrotechnicznej jaką jest Naviduct – akwedukt ze śluzą zbudowany ponad autostradą.

Przykladowa trasa 7 dniowego rejsu z portu Lemmer:

  1. Lemmer (NL) – Den Helder (NL) - Lowestoft (GB) – Zeebrugge (B) - Amsterdam – Lemmer (380 Mm) – rejs intensywny, „oranie morza” aczkolwiek uwieńczone odwiedzeniem ciekawych mortów, dodatkową zaletą może być duże prawdopodobieństwo uzyskania 100h żeglugi na pływach...

Przykladowa trasa 10 dniowego rejsu z portu Lemmer:

  1. Lemmer (NL) – Den Helder (NL) – Lowestoft (GB) – Londyn – Ramsgate (GB) – Amsterdam – Lemmer (540 Mm) – intensywny rejs, lecz jego plan pozwala na spędzenie odrobiny czasu w Londynie i Amsterdamie, pozostałe porty raczej należy potraktować pobieżnie. Informacja dla łowców godzin – 100h na pływach raczej pewne!

 foto: Lemmer  foto: Lemmer  foto: Lemmer  foto: Lemmer  foto: Lemmer  foto: Lemmer