Santa Cruz

Santa Cruz

Wyspy Atlantyku - La Palma (Wyspy Kanaryjskie, H

Położenie: 20°40'30" N, 17°46'10" W

La Palma – ma ponad 40 km długości, powierzchnię ok. 700 km2 i jest zamieszkała przez niespełna 90 tyś ludzi. Stolicą wyspy a za razem głównym portem handlowym i pasażerskim jest Santa Cruz de La Palma znajdujące się na wschodnim wybrzeżu wyspy. Dystans dzielący ten port od wygodnego dla czarterobiorców Santa Cruz de Tenerife to ok. 100 Mm – i to z reguły wygodnie, z wiatrem.

Nowa, dobrze wyposażona marina jest umiejscowiona w głębi portu handlowego, jest dobrze osłonięta od wiatru i fal a przy tym znajduje się bardzo blisko centrum miasta. Marina La Palma od niedawna zamykana jest stalową bramą. Wygląda ona imponująco, jej wysokość to 14m, szerokość 20m, głębokość 4,5m, czas opuszczenia wrót wynosi około 8 minut. Pamiętajcie zielone światła oznaczają płyń, czerwone czekaj. Serwis śluzy działa całą dobę. Po wpłynięciu należy najpierw zacumować przy keji pod recepcją, skąd po załatwieniu procedury postojowej będzie można przepłynąć na wskazane przez obsługę miejsce. Stacja paliw otwarta jest od poniedziałku do soboty w godzinach 08:00 – 20:00, w niedzielę w godzinach 08:00 – 15:30.
 

Santa Cruz to urocze miasto w którym zachowano wiele budynków pamiętających burzliwe czasy kolonialne. Warto zarezerwować sobie kilka godzin czasu na dłuższy spacer po mieście połączony z odwiedzeniem muzeum morskiego (Museo Naval - Barco de la Virgen) oraz muzeum historii wyspy (Insular Museum of La Palma). Kilka sklepów spożywczych, liczne kawiarnie i restauracje znajdują się nieopodal portu i mariny.

Dobrym pomysłem jest wypożyczenie za niewielką opłatą samochodu z którejś z wypożyczalni znajdujących się w budynku dworca morskiego (duży budynek posadowiony na falochronie obok mariny) i odbycie całodziennej wycieczki wokół wyspy. Będzie to dobra okazja do odwiedzenia największego miasta - Los Llanos de Aridane znajdującego się na zachodzie wyspy, kilka kilometrów od wybrzeża. W pobliskim miasteczku Puerto de Tazacorte znajduje się niewielki port z mariną zajmowaną w większości przez lokalne jednostki. Bujne, zielone lasy porastające wyspę przecinane strumieniami i wodospadami są znakomitym miejscem na kilkugodzinne wędrówki. Duża część wyspy jest zagospodarowana plantacjami bananów.
Warto jeszcze tutaj wspomnieć o karnawale, który odbywa się tutaj corocznie na przełomie lutego/marca. Podczas wielkiej imprezy mieszkańcy i uczestnicy imprezy ubrdają się na biało i posypują talkiem. Do tego rum i kubańska muzyka ...... chyba nic więcej nie trzeba dodawać. Dla ciekawych takiej "białej" zabawy zapraszam do naszej karnawałowej relacji.

------------------------------------------------------------------------
VHF Channel port Santa Cruz: 06
VHF Channel marina Santa Cruz: 09
Tel: +34 922 410 289
Adres: 38700 Santa Cruz de la Palma, Prowincja Santa Cruz de Tenerife, Hiszpania

Plan mariny foto: 	www.caleromarinas.com Wejście do portu na początek handlowego foto: Kasia Koj Port Santa Cruz na wyspie La Palma foto: Kasia Koj Port Santa Cruz na wyspie La Palma foto: Kasia Koj Śluza przed wejściem do mariny Santa Cruz, wyspa La Palma foto: Kasia Koj Śluza przed wejściem do mariny Santa Cruz, wyspa La Palma foto: Kasia Koj Śluza przed wejściem do mariny Santa Cruz, wyspa La Palma foto: Kasia Koj Śluza przed wejściem do mariny Santa Cruz, wyspa La Palma foto: Kasia Koj Śluza przed wejściem do mariny Santa Cruz, wyspa La Palma foto: Kasia Koj Śluza przed wejściem do mariny Santa Cruz, wyspa La Palma foto: Kasia Koj Biuro mariny, znajduje się na wprost wejścia foto: Kasia Koj Nowa, dobrze wyposażona marina Santa Cruz de La Palma foto: Piotr Kowalski Nowa, dobrze wyposażona marina Santa Cruz de La Palma foto: Piotr Kowalski Marina wieczorową porą prezentuje się wspaniale foto: Kasia Koj Marina Santa Cruz de La Palma foto: Kasia Koj Marina Santa Cruz de La Palma foto: Kasia Koj Marina Santa Cruz de La Palma foto: Kasia Koj Jeszcze kilka ujęć na marinę, jest na prawdę ładna foto: Kasia Koj Jeszcze kilka ujęć na marinę, jest na prawdę ładna foto: Kasia Koj Jeszcze kilka ujęć na marinę, jest na prawdę ładna foto: Kasia Koj Wyjście z mariny również wiąże się z przejściem przez wrota foto: Kasia Koj Wyjście z mariny również wiąże się z przejściem przez wrota foto: Kasia Koj Wyjście z mariny również wiąże się z przejściem przez wrota foto: Kasia Koj Wyjście z mariny również wiąże się z przejściem przez wrota foto: Kasia Koj Wyspa La Palma - znajdziemy tutaj tysiące cudownych miejsc foto: Piotr Kowalski Wyspa La Palma - znajdziemy tutaj tysiące cudownych miejsc foto: Piotr Kowalski Wyspa La Palma - znajdziemy tutaj tysiące cudownych miejsc foto: Piotr Kowalski Wyspa La Palma - znajdziemy tutaj tysiące cudownych miejsc foto: Piotr Kowalski La Palma - wyspa szczęśliwa :)  foto: Kasia Koj La Palma - wyspa szczęśliwa :)  foto: Kasia Koj La Palma - wyspa szczęśliwa :)  foto: Kasia Koj La Palma - wyspa szczęśliwa :)  foto: Kasia Koj