Alghero

Alghero

Wyspy M. Śródziemnego - Sardynia (Włochy)

Położenie: 40°33'47" N, 8°18'48" E

Sardynia to druga co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego, położona mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Europą a Afryką. Przyciąga turystów zarówno ze względu na bogactwo krajobrazu, jak i urok tamtejszych miast. Wyspa posiada bogata historię, o czym świadczą chociażby pozostałości cywilizacji nuorskiej.
Alghero to niewielka malownicza miejscowość położona na zachodnim wybrzeżu wyspy. Nazywana bywa także Barcelonettą (małą Barceloną), gdyż spory odsetek mieszkańców porozumiewa się za pomocą archaicznej odmiany języka katalońskiego. Wynika to z burzliwej historii miasteczka: w XIV wieku autochtoniczna ludność została przesiedlona w głąb wyspy a jej miejsce zajęli osadnicy z Katalonii. Widać to doskonale także w architekturze miasta, która robi ogromne wrażenie na odwiedzających. W pobliżu Alghero znajdują się dwie warte uwagi nekropolie - Anghelu Ruiu oraz Santu Pedru, twierdza Palmavera a także słynna Jaskinia Neptuna.
Marina Alghero znajduje się tuż przy wejściu do starego miasta, zaledwie 10 kilometrów od lotniska Fertilia. Posiada 918 miejsc postojowych i przyjmuje jachty do 70 metrów długości. Swoim gościom oferuje wszystkie niezbędne udogodnienia i usługi. Ponadto stanowi doskonałą bazę wypadową zarówno do rejsów morskich, jak i zwiedzania miasta i jego okolic.

Porto di Alghero foto: Porto di Alghero Porto di Alghero foto: Porto di Alghero Porto di Alghero foto: Porto di Alghero Alghero foto: Jola i Piotr Szczepańscy Alghero foto: Jola i Piotr Szczepańscy Alghero foto: Jola i Piotr Szczepańscy Alghero foto: Jola i Piotr Szczepańscy