Znajdź nas na Facebooku

National Maritime Museum (Londyn 2017)

National Maritime Museum (NMM) w Greenwich w Londynie zostało utworzone na podstawie National Maritime Act z roku 1934. Podstawą zbiorów była darowizna sir Jamesa Cairda (1864–1954). Król Jerzy VI dokonał oficjalnego otwarcia NMM 27 kwietnia 1937 roku. I tak to się zaczęło, obecnie w muzeum znajduje się ok. 2 milionów eksponatów związanych z morzem i żeglarstwem. Przy takiej wielkiej masie eksponatów należało je odpowiednio pogrupować, podzielić na działy, przygotować tak aby każdy zwiedzający mógł jak najwięcej zobaczyć. Tak powstały działy: handel morski Wielkiej Brytanii, konwoje arktyczne, statki zegary i gwiazdy, brytyjscy podróżnicy morscy, niewolnictwo i handel Imperium Brytyjskiego, galeria poświęcona Nelsonowi, modele okrętów wojennych z lat 1660 -1815, krótka historia świata od Kolumba po czasy współczesne. Nie zapomniano o najmłodszych i tak mamy galerię dla dzieci z symulatorem kierowania statkiem czy wielka mapa.

Mówi się, że NMM zawiera największą na świecie kolekcję przedmiotów związanych z historią Wielkiej Brytanii na morzu. Niektórzy powiadają, że jest jedno z większych na świecie. Tutaj mam mieszane uczucia, mam wrażenie, że jednak nie tylko na świecie, ale i w Europie znajdzie się większe i ciekawsze muzea morskie. Jednak jednego nie można mu zabrać, usytuowane jest we wspaniałym miejscu, w pięknych historycznych budynkach. Nic więc dziwnego, że muzeum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W roku 2012 królowa Elżbieta II podpisała dekret, na mocy którego National Maritime Museum, Queen's House, Królewskie Obserwatorium Astronomiczne i żaglowiec Cutty Sark zostały objęte wspólną nazwą Królewskich Muzeów w Greenwich (Royal Museums Greenwich).

Obiekt jest czynny przez cały rok z wyjątkiem kilku świąt w godz. 10 – 17:00. Wstęp, jak w innych muzeach publicznych Zjednoczonego Królestwa, jest bezpłatny. Czas potrzebny na zwiedzanie to około 2-3 godzin.
Adres: Park Row, Greenwich, London SE10 9NF, Wielka Brytania
Telefon: +44 20 8858 4422, strona: www.rmg.co.uk

 

Powrót

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas

33 497 10 57
pn - pt 8:00 - 16:00

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

Napisz do nas

Zapytanie o czarter

Skorzystaj z formularza zapytania
Kursy motorowodne
ISSA - Federacja Szkół Żeglarskich
STCW
Księgarnia Morska - mapy, locje, przewodniki żeglarskie
Klub żeglarski Halny