Znajdź nas na Facebooku

Musee Portuaire de Dunkerque (Dunkierka 2012)

Dunkerque (Dunkierka) – znany z kart historii port wojenny rozbudowywany od wieków, obecnie nie mający już tak dużego jak onegdaj znaczenia strategicznego. Jest to trzecie co do wielkości misto portowe we Fracji, położone nad morzem północnym. Miasto jest zbudowane wokół dużych i mocno rozgałęzionych starych basenów portowych przekształconych w większości w porty dla jachtów i żaglowców. Będąc w Dunkierce warto przespacerować się po centrum miasta, obejrzeć stare baseny portowe i cumujące tam jednostki. W planowany spacer należy koniecznie wpleść odwiedzenie muzeum portu w Dunkierce (Musee Portuaire Dunkerque) prezentujące historię miasta i regionu przez pryzmat rozwoju portu.
 

Do zwiedzania w Musee Portuaire Dunkerque udostępniono kilka jednostek pływających, między innymi żaglowiec „Duchesse Anne” oraz latarniowiec „Sandettie”.
 

Żaglowiec „Duchesse Anne” (wcześniejsza nawa „Großherzogin Elisabeth”) została zwodowana w 1901 roku jako statek szkolny dla młodych niemieckich marynarzy. Jest to imponujący żaglowiec o długości 92 m, szerokości 11,90 m, zanurzeniu 5,45 m, o 25 żaglach, których łączna powierzchnia wynosi 2.060 m². Po II wojnie światowej statek zostaje przekazany Francji i zmienia nazwę na „Duchesse Anne”. Staje się on największym francuskim żaglowcem. Niestety od 1946 do 1970 roku czeka w Breście na remont i powrót do służby. Od 1982 roku „Duchesse Anne” staje się statkiem muzeum, zacumowanym na stałe w Dunkierce.
 

Latarniowiec „Sandettie” zbudowany w 1949, z przeznaczeniem ostrzegania marynarzu i żeglarzy przed ławicą Sandettie Bank. Swoją pracę na morzu zakończył 3 czerwca 1989 roku stając się statkiem muzeum. Mniejszy od „Duchesse Anne”, ale za to zdecydowanie łatwiejszy do zauważenia dzięki jasnoczerwonemu kadłubowi.
Nie wiem czy wiecie, ale Polska w swojej długiej historii nie miała żadnej jednostki tego rodzaju. Oczywiście były starania w celui pozyskania latarniowca, ale nigdy te starania nie zakończyły się sukcesem.
 

Muzeum jest czynne przez cały rok z wyjątkiem wtorków oraz kilku dni świątecznych. Dostępny jest dla zwiedzających w godz. 10:00 – 12:30 oraz 13:30 – 18:00. Na zwiedzanie należy poświęcić tutaj od 2 do 3 godzin.
Adres: 9 Quai de la Citadelle, 59140 Dunkerque, Francja
Telefon: +33 3 28 63 33 39, strona: http://www.museeportuaire.com

 

Powrót

Skontaktuj się z nami

Zadzwoń do nas

33 497 10 57
pn - pt 8:00 - 16:00

Godziny otwarcia

poniedziałek - piątek
8:00 - 16:00

Napisz do nas

Zapytanie o czarter

Skorzystaj z formularza zapytania
Kursy motorowodne
ISSA - Federacja Szkół Żeglarskich
STCW
Księgarnia Morska - mapy, locje, przewodniki żeglarskie
Klub żeglarski Halny